Czy wakacje z dziećmi w kamperze to dobry pomysł?

13

lipiec

Czy wakacje z dziećmi w kamperze to dobry pomysł?

Kiedy za oknem słońce pojawia się coraz częściej, a temperatury sprzyjają wakacyjnym wyjazdom, zaczyna kwitnąć turystyka kamperowa. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by słoneczne krajobrazy oglądać przez okna “domu na kółkach”. Polacy w ostatnich latach coraz mocniej zakochują się w tej formie podróżowania i odpoczywania – ciesząc się całkowitą niezależnością i smakiem prawdziwej wolności. Mogłoby się wydawać, że w nieco innej sytuacji są rodzice, którzy zastanawiają się, czy wakacje z dziećmi w kamperze to aby na pewno dobry pomysł… Każdy rodzic i opiekun wie przecież, że podróże z dziećmi w każdym wieku są bardziej wymagające, więc może kamper powinien poczekać? Spokojnie, dobrą wiadomość: nie ma na co czekać, a rodzinne wakacje w kamperze to więcej, niż dobry pomysł! I mówimy to z doświadczenia rodziców, którzy regularnie wypoczywają w ten sposób – z dwójką, a nawet trójką dzieci.

 

Dlaczego podróż kamperem z dzieckiem jest łatwiejsza niż zorganizowane wakacje?

Szykując się do wyjazdu zorganizowanego – zwłaszcza, jeśli na miejsce chcesz dotrzeć samolotem – musisz bezwzględnie pamiętać o kilku rzeczach. Mowa tu o paszportach lub dowodach osobistych, kartach ubezpieczeniowych, biletach lotniczych, a także o tym, by Twój bagaż miał odpowiednią wagę. Osobno musisz opakować wszystkie przedmioty, które nie będą bagażem, ale również polecą w luku bagażowym, np. wózek dziecięcy, parasol plażowy lub dziecięcy namiocik. Jeżeli chcesz zabrać ze sobą na pokład leki w formie płynnej lub kosmetyki (również te, których potrzebują dzieci), musisz popakować je w specjalne pojemniki i nie przekraczać wyznaczonej wagi. A to przecież nie koniec: rzeczy, które ze sobą zabierasz, musisz przenieść z samochodu na lotnisko, następnie z samolotu do autokaru. Trudno się od tych bagaży uwolnić.

 

Wygoda w kamperze

W przypadku kampera już na starcie możesz zapomnieć o dźwiganiu wszystkich bagaży i przenoszeniu ich z miejsca na miejsce. Ten samochód staje się Twoim domem na całą podróż i niezależnie od tego, ile rzeczy do niego zapakujesz – wszędzie pojadą z Tobą. Śmiało możesz zabrać wszystko to, co potrzebne Twojemu dziecku – wózek, zabawki, piłkę, jedzenie, przekąski. Rzeczy małe i duże. Nie płacisz przy tym za nadbagaż i nie martwisz się o to, by bagaż nie przekroczył magicznych 20 kilogramów. Wszystko zawsze masz pod ręką i możesz sięgnąć po to w dowolnym momencie podróży, nie czekając na lądowanie i opróżnienie luku bagażowego. Pewne jest również to, że walizka Twoja i Twojego dziecka nie zaginie w tłumie innych – co oszczędzi nie tylko problemów logistycznych, co i ewentualnego smutku rozczarowanego kilkulatka.

 

Pełna niezależność. Z dzieckiem w podróży to bardzo ważne!

Podczas podróżowania kamperem jesteście kapitanami swojego okrętu. To od rodzinnych potrzeb zależy, jak często będziecie się zatrzymywać i które miejsce wybierzecie na swój nocleg. Oczywiście możecie swoją podróż wcześniej zaplanować, ale odstępstwa od tego planu nie są związane z żadnymi konsekwencjami. Jeśli Twoje dziecko czuje się zmęczone i potrzebuje przerwy w podróży – możesz zatrzymać się w najbliższym możliwym miejscu i dać mu chwilę wytchnienia. Jeżeli pogoda jest gorsza, możecie sprawdzić, jak sytuacja ma się gdzie indziej – bez wychodzenia z pojazdu. W tej sytuacji można też spędzić dzień pełen gier i zabaw w samym kamperze, bo jest w nim naprawdę dużo miejsca. Podobnie jest w sytuacji, kiedy malucha męczą jakieś dolegliwości. Masz możliwość, żeby zatrzymywać się tak często, jak dziecko tego potrzebuje. Dzięki temu każdy uczestnik kamperowej wyprawy może czuć się bezpiecznie.

 

Nie zapomnij o rzeczach najważniejszych, mniej ważne kupisz w każdej chwili

Szykując się do podróży kamperem z dzieckiem warto pamiętać o kilku najważniejszych drobiazgach. Pod ręką dobrze mieć komplet niezbędnych lekarstw – przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy środków na komary. Jeśli postanowicie zatrzymać się na łące tuż nad rzeką owady mogą być uciążliwe. Pozwól dziecku zabrać do kampera ulubioną zabawkę, z pewnością będzie czuło się lepiej. Możecie zabrać ze sobą również ulubione książki, z których historie na długo zostaną w dziecięcej głowie, jeśli czytane będą wieczorami na pokładzie kampera.

 

Czy dziecko w każdym wieku może podróżować kamperem?

To pytanie zadają sobie najczęściej rodzice niemowląt. Kilkutygodniowe czy kilkumiesięczne dziecko ma spore wymagania, jednak zabranie go w podróż kamperem jest możliwe (i praktykowane częściej, niż może Ci się wydawać). Niemowlę najbardziej potrzebuje swoich bliskich. Jeśli są przy nim mama i tata – czuje się bezpiecznie. A co z jedzeniem dla dzieci w kamperze? Spokojnie, kamper ma wszystko, co potrzebne do zorganizowania posiłków – zarówno dla niemowlaka, jak i dla dzieci starszych. Można podgrzać tam wodę na mleko; mama może komfortowo nakarmić dziecko piersią podczas postoju.
W kamperze są siedzenia z dostępem do pasów, więc możesz bezpiecznie zamocować fotelik. Nasze kampery posiadają system Izofix, który pozwala na jego szybkie, sprawne i bezpieczne przypięcie. Pamiętaj przy tym o robieniu częstszych przerw i krótszych odcinkach podróży – dziecko nie powinno zbyt długo przebywać w foteliku, nie jest to wskazane dla jego pleców. Zabierz w podróż ulubione zabawki dziecka a także jego pościel – będzie się czuło tak, jakby spało we własnym łóżeczku.

 

Wakacje kamperem z dziećmi – miliony wspomnień i smak wolności

Podróżowanie kamperem to przede wszystkim wolność. Jesteście niezależni od czyichkolwiek planów. Od początku do końca, kilometr po kilometrze, tworzycie swoją własną wyprawę – w bezpiecznych warunkach. Warto pokazywać dziecku, że wolność jest wartością, która czyni człowieka szczęśliwym i pobudzać w nim ciekawość świata. Wakacje kamperem to przygoda! W podróży łatwo dostrzegać za oknem przeróżne ciekawe rzeczy. Dziecięce oczy są w stanie bardzo szybko wyśledzić to, co dla nich ciekawe. Czasem to wielkie jezioro, a czasem pastwisko krów lub stadnina koni. Nie ma przeszkód w tym, by pokazywać dzieciom te miejsca z bliska i dawać możliwość prawdziwego poznawania regionów, w które się wybieracie. To najlepszy sposób na budowanie więzi i wspólnych, wakacyjnych wspomnień.