FAQ

Masz jakieś pytania?

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania związane z podróżowaniem kamperem: organizacyjne, logistyczne, dotyczące wyposażenia etc. Jeżeli jednak jest temat, który chciałbyś/aś poruszyć szerzej, zapraszamy do skorzystania z opcji formularza kontaktowego.

Do prowadzenia naszych kamperów wystarczy prawo jazdy kategorii B, które posiadać musisz minimum trzy lata. Żadne dodatkowe uprawnienia nie są potrzebne – pojazdy w Kamperturo posiadają bowiem homologację do 3,5 ton.
Minimalny wiek Najemcy i Kierowcy to 25 lat.
Ważne prawo jazdy kategorii B oraz ważny dowód osobisty. W przypadku, gdy kamper jest wynajmowany przez firmę (lub osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą), konieczny jest wyciąg z KRS lub CEiDG.
Winiety potrzebne będą, jeżeli podróżujesz do krajów, w których są one wymagane – sprawdź to przed wyjazdem. Chętnie pomożemy Ci w zakupie winiety – możemy zrobić to dla Ciebie online, w cenie równej cenie winiety (nie doliczamy tu żadnej marży). Jeżeli konieczność zakupu winiety zostanie nam zgłoszona już w trakcie podróży, jej koszt zostanie rozliczony w ramach kaucji
Nasz kamper jest dostępny w pierwszym dniu umówionego okresu wynajmu od godziny 15. Procedura przekazania pojazdu oraz szkolenia z jego obsługi potrwa około godziny; poznasz wyposażenie kampera; pokażemy Ci, jak go prowadzić; sprawdzimy także wspólnie protokół odbiorczy (będzie on później podstawą do rozliczenia kaucji po powrocie).
Gdzie wyobraźnia i oczy Cię poniosą! Oczywiście podróż warto mieć zaplanowaną, chociażby ramowo – jednak piękno wakacji w kamperze polega też na tym, że możesz dostosowywać trasę do zmieniających się potrzeb i nastrojów 🙂 My polecamy korzystanie z aplikacji mobilnych, w których sprawdzić można aktualne opinie o polach kempingowych w wybranych okolicach – my podczas naszych podróży używamy przede wszystkim z aplikacji Park4Night.
To często zadawane i w pełni zrozumiałe pytanie. Mamy więc dobre wiadomości: kamperem jeździ się podobnie jak samochodem osobowym, a czasem nawet… łatwiej. Dlaczego? Kierowca siedzi wyżej, widzi więcej i ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Podstawową zasadą przy prowadzeniu kampera jest poznanie jego dokładnych wymiarów; kamper jest wyższy od samochodu osobowego. Uwagę trzeba zwracać także na szerokość, szczególnie podczas zwiedzania miejscowości o wąskich uliczkach. Jednak naprawdę: nie ma się czego bać; prowadzenie kampera opanować można bardzo szybko – i cieszyć się wakacjami na własnych zasadach.
Jak można się domyślić, parkowanie kamperem jest trudniejsze, niż parkowanie samochodem osobowym, ale wszystko sprowadza się do nabrania wprawy i oswojenia się z gabarytami kampera. Dodatkowo nasze auta wyposażone są w kamerę cofania, a przy pierwszych manewrach można poprosić o pomoc innego uczestnika wyjazdu.
Co do zasady w większości krajów Unii Europejskiej tzw. nocowanie na dziko jest niedozwolone, jednak w niektórych krajach wyznaczono specjalne miejsca, na których można kempingować za darmo. Poza polami kempingowymi i specjalnie wyznaczonymi miejscami, nielegalne kempingowanie może wiązać się z mandatami, dlatego też warto zapoznać się z prawem obowiązującym w kraju, do którego się wybieramy. Dla osób kochających podróże kamperami szczególnie przyjazna jest Norwegia – możemy spać nawet w obrębach parku narodowego! Polecamy korzystanie z aplikacji, w których sprawdzić można aktualne opinie o polach kempingowych w wybranych okolicach – my podczas naszych podróży używamy przede wszystkim z aplikacji Park4Night.
Jeżeli potrzebujesz zostawić swój samochód na czas wakacji – nie ma najmniejszego problemu. Przechowamy go na naszym parkingu.
Co do zasady tak, jednak warunkiem koniecznym jest, aby były to drogi utwardzone. Bez problemu możesz oczywiście korzystać z polnych dróg prowadzących do kempingów czy parkingów – jednak w przypadku małych pól kempingowych upewnij się najpierw, że infrastruktura pozwala na poruszanie się kamperem. Zabronione jest poruszanie się kamperem po drogach leśnych, polnych czy trawiastych – w przypadku uszkodzeń narażasz się na dodatkowe koszty, a jeżeli na takiej drodze utkniesz, to ubezpieczyciel może odmówić Ci pomocy.
Tak, jak najbardziej! Wycieczki rowerowe to świetny element podczas wakacji kamperem.
Teoretycznie tak, jednak w praktyce nie jest to dobry pomysł. Dlaczego? Zgodnie z przepisami zwierzę powinno podróżować w kontenerku i/lub powinno być odpowiednio przypięte smyczą – a przebywanie w takich warunkach nie jest przyjemne dla żadnego zwierzęcia. Dodatkowo dochodzi kwestia zachowania czystości oraz choroba lokomocyjna, na którą często cierpią nasi czworonożni przyjaciele. Pamiętać musisz także o dokumentach niezbędnych Twojemu zwierzęciu do przekraczania granicy: paszporcie, chipie oraz aktualnych szczepieniach. Podsumowując: psy, koty oraz inne zwierzęta towarzyszące nie czerpią z podróży takiej przyjemności jak ludzie. Wręcz przeciwnie, może to być dla nich trudne doświadczenie, którego w większości przypadków lepiej im oszczędzić.
Procedura postępowania w razie wypadku jest opisana dokładnie w Ogólnych Warunkach Wynajmu. Przypominamy najważniejsze kroki:

  1. Sprawdź czy nikomu nic się nie stało – a jeśli jest taka potrzeba, wezwij pogotowie
  2. Wezwij policję
  3. Powiadom nas o zaistniałej sytuacji (+48 603 208 209)
  4. Sporządź protokół ze zdarzenia
Spalanie samochodu zależy od wielu czynników jak i kultury jazdy. Średnia wartość, jaką można przyjąć przy gabarytach kampera, to 10-12 litrów na 100 km.
>Nasze kampery mają pięć miejsc do spania, więc w wygodny sposób wyśpi się w nim nawet pięcioosobowa rodzina. Zadbaliśmy także o najmłodszych: kamper na wyposażeniu posiada Isofix, pozwalający na sprawne i bezpieczne przypinanie dziecięcego fotelika.
Standardowo wynajmowany kamper posiada na wyposażeniu: garnki, patelnia, szklanki, talerze oraz sztućce, czajnik, wąż do wody, przedłużacz do prądu, kliny najazdowe, markiza, mata zewnętrzna, butla z gazem, stolik i krzesła turystyczne. Dokładny wykaz wyposażenia oraz parametry techniczne znajdziesz w zakładce Nasze Kampery.
Nie, nie ma telewizora – ale nie martw się, podczas wakacji w kamperze nie będziesz za nim tęsknić 😉
Nasze kampery wyposażone są w zbiornik na wodę o pojemności 125 litrów (woda czysta) oraz zbiornik na nieczystości (tzw. wodę szarą) – o pojemności 90 litrów. Taka ilość wody wystarczy na około dwa dni użytkowania (mycie rąk, naczyń, korzystanie z prysznica). O kończącej się wodzie w naszym kamperze informuje specjalny czujnik. Uzupełnienie wody to bardzo łatwa czynność: wystarczy do tego zwykły ogrodowy wąż i miejsce, gdzie można go podpiąć (poza kempingami często można takie miejsca spotkać na autostradach). A co z brudną wodą? Należy ją spuszczać w wyznaczonych do tego miejscach, które znajdziemy również na kempingach i niektórych stacjach benzynowych oraz MOP-ach.
Jeśli tylko masz na to ochotę 🙂 Nasze kampery są wyposażone we wszystko, co niezbędne jest do przygotowania posiłków: do Twojej dyspozycji jest dwupalnikowa kuchnia gazowa, piekarnik gazowy oraz duża lodówka z zamrażalnikiem (142 L/15 L).
Zależy do od przepisów kraju, w którym się znajdujesz. Przykładowo, na polach kempingowych we Francji czy Chorwacji nie możesz rozpalić grilla węglowego. Przed wyjazdem musisz zapoznać się z regulacjami w danym państwie. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z grillowania: w grę wchodzi jeszcze grill gazowy i elektryczny.
Mówimy z własnego doświadczenia: wakacje w kamperze to chyba najlepszy sposób na aktywne podróżowanie z dziećmi. Podróż z dziećmi to zawsze wyzwanie logistyczne i organizacyjne – ilość toreb, pakunków i wszystkiego co niezbędne do opieki nad dziećmi jest ogromna. A w kamperze bez problemu zmieści się wszystko to, czego potrzebujecie.

Plusem kampera jest też to, że kampingi są często w bardzo atrakcyjnych dla dzieci i rodziców miejscach, np. przy samej wodzie. Z perspektywy matki (a mamy w zespole Kamperturo mamę trzech energicznych chłopców!) jest to bardzo wygodne rozwiązanie: jeżeli podczas plażowania naszemu dziecku przypomni się, że zapomniało ulubionej łopatki do piasku, to do kampera jest kilka kroków – i kryzys zażegnany 😉  Jadąc nad morze np. do pensjonatu lub na kwaterę, każde wyjście na plażę urasta do rangi wielkiej wyprawy, podczas której nieustannie pamiętać trzeba o tym, czy aby na pewno wszystko ze sobą zabraliśmy. Podobnie z posiłkami, które zorganizować i podać można bardzo sprawnie.

Bardzo ważnym jest też fakt, że wszystko mamy pod ręką – jak w domu. Dzięki temu łatwo pogodzić podróżnicze plany rodziców i starszych dzieci z potrzebą zabawy, odpoczynku czy drzemki młodszych dzieci.
Powodów jest wiele, ale jako fani turystyki kamperowej nie mamy wątpliwości: to jedyny sposób na niezależne, bezpieczne wakacje na własnych zasadach. Do kampera zabrać możesz naprawdę sporo sprzętu i korzystać z niego, kiedy tylko chcesz (albo nie korzystać w ogóle ;). Wszystko to przy naprawdę ogromnej wygodzie, bo kampery są zaskakująco przestronne i komfortowe – to trzeba po prostu zobaczyć i przeżyć. Nie bez znaczenia jest też bardzo prozaiczny fakt, że w trasie nie musisz czekać na postój i stać w kolejce, bo z WC skorzystać możesz w kamperze, kiedy chcesz. Słowem: wychodzimy z założenia, że każdy powinien spróbować takiego podróżowania chociaż raz w życiu!