Jak bezpiecznie podróżować kamperem? Poznaj aspekty techniczne, logistyczne i zdrowotne

13

lipiec

Jak bezpiecznie podróżować kamperem? Poznaj aspekty techniczne, logistyczne i zdrowotne

Wakacje kamperem to przepis na prawdziwie udany wypoczynek. Niezależność, wolność i możliwość spędzania każdej nocy w innym miejscu to dziś towar deficytowy, szczególnie w świetle światowych wydarzeń 2020 i 2021 roku. Warto jednak pamiętać o środkach bezpieczeństwa – w wielu znaczeniach tych słów. Dlaczego? Bo podróżowanie kamperem daje ogromne możliwości między innymi dlatego, że bardzo różni się od spędzania wakacji w sposób, do którego przywykliśmy. Zobacz więc, jak zaplanować wakacje w kamperze – z rodziną czy z przyjaciółmi – i spędzić je tak ciekawie, jak i bezpiecznie.

 

Na co zwracać uwagę podczas podróży kamperem? Kwestie techniczne

Nie jesteśmy w stanie być w kamperze przez 100% czasu całej wycieczki. Wybieramy się na zwiedzanie, jedzenie czy odpoczynek nad wodą. Wówczas pojazd narażony jest na “wizyty” złodziei – mają oni świadomość, że podróżujący kamperem w czasie wakacji pakują do niego bardzo dużo rzeczy, również tych wartościowych. I mowa tu w tym przypadku nie tylko o okradaniu wnętrza, ale również o kradzieży samego samochodu. Warto zatem dobrze zabezpieczyć mobilny dom i móc wypoczywać spokojnie. Na szczęście są na to sprawdzone i skuteczne sposoby, o które zadbaliśmy jako wypożyczalnia.

 

Jak bezpiecznie jeździć kamperem?

Bezpieczeństwo podczas wycieczki to nie tylko alarmy i czujki. Dla wszystkich jej uczestników bardzo ważne jest zachowanie kierowcy, ale i każdego pasażera. Tutaj również warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • jeśli wybierasz się w daleką trasę, postaraj się rozplanować ewentualne postoje i tankowanie. Nie czekaj, aż stan paliwa będzie dramatycznie niski, zwłaszcza za granicą. Ewentualne holowanie to spore koszty.
  • podczas jazdy po górach pamiętaj o ograniczeniach tak dużego samochodu, jakim jest kamper. Mowa tu głównie o starszych, można rzec “oldschoolowych” modelach. Wysokie góry dla ich niskiej mocy to spore wyzwanie, a spalone sprzęgło podczas próby wjazdu, to najczęściej koniec wycieczki.
  • jednorazowo trasy nie mogą być zbyt długie. Jeśli kierowca ma zmiennika, będzie znacznie łatwiej. Jeśli jednak kamperem kieruje tylko jedna osoba, musi odpoczywać i zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. Zbyt duże zmęczenie kierowcy to zagrożenie dla wszystkich na pokładzie.
  • pasażerowie nie powinni korzystać z łóżek podczas jazdy. Na czas podróży łóżka i stoliki muszą być złożone i zabezpieczone. Pasażerowie powinni siedzieć na miejscach z dostępem do pasów bezpieczeństwa i oczywiście ich używać.

 

Podróżowanie kamperem w dobie pandemii. O czym pamiętać?

Pandemia koronawirusa w pewien sposób ograniczyła nam ilość miejsc do których można się byo wybrać kamperem, jednak możliwości swobodnego poruszania się, nawet za granicą, stopniowo wracają. W związku z niektórymi ograniczeniami, które wciąż jeszcze w Polsce i w innych krajach mogą obowiązywać, warto być dobrze przygotowanym – z pewnością przyda się zapas maseczek i jednorazowych rękawiczek. Maski będą potrzebne większości miejsc z zamkniętą przestrzenią, m.in. w sklepach, ale również w muzeach, wnętrzach zabytków i wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi.

Koniecznie sprawdzaj, jakie obowiązują przepisy przy wjeździe do krajów, które planujesz odwiedzić. Prawdopodobnie będą wymagane aktualne testy z negatywnym wynikiem lub zaświadczenia o przebytych szczepieniach. Nie warto skazywać się na kwarantannę podczas wakacji, więc trzeba o to zadbać. Pamiętaj! Wymogi monitoruj na bieżąco (nawet w dniu wyjazdu, bo sytuacja zmienia się dynamicznie) na oficjalnych stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych)

I na koniec: zaplanuj podróż tak, by była komfortowa dla Ciebie i wszystkich pasażerów. Bezpieczeństwo jest kluczowe, dzięki niemu każdy z uczestników wyprawy będzie mógł prawdziwie wypocząć.